"Świat Pawła Trybalskiego jest do określenia, do ujęcia słowem, choć pozornie - dużo w nim literatury. Może to surrealizm, może sf, może metafora. Świat konkretny i nieistniejący zarazem. Z materii i ducha. (...) Jak rzadko kto Trybalski jest artystą niesłychanie świadomym i choć tyle w jego obrazach magii - to rozum, a nie instynkt malarza powołuje do życia jego teatr na płótnie" - Elżbieta Dzikowska w katalogu "Pejzaże możliwe, z cyklu widoki z bulaya".
Paweł Trybalski przyszedł na świat 7 grudnia 1937 r. w Hostynnem-Kolonii w powiecie hrubieszowskim. Techniki nauczył się, studiując samodzielnie dzieła wielkich mistrzów. Od 1970 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Kojarzony jest z surrealizmem i malarstwem metaforycznym. W jego twórczości można wyróżnić wątki: symboliczne, metaforyczne, fantastyczne, kosmiczne, przyrodnicze, ekologiczne, religijne oraz satyryczne.
Nagrodzony wieloma nagrodami w kraju i za granicą, odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2010 r. brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Brał udział w ponad 300 wystawach w Polsce i za granicą m.in. Japonii, USA, Australii, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Finlandii, Szwecji, Czechach. Prace Pawła Trybalskiego znajdują się w zbiorach muzeów oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.