Nasza galeria w swojej ofercie posiada obiekty, zarówno ceramiki artystycznej, jak i prace olejne na płótnie.
Kilka słów o artystach.
Leszek Nowosielski (ur. 15 listopada 1918 r. w Warszawie, zm. 1999 r. tamże), wybitny polski klasyk sztuki współczesnej, plastyk, ceramik.
„Nowosielski należy do rzadkiego typu twórców, których prace odznaczają się nie tylko bogactwem pomysłów i różnorodnością, lecz także mają dar zjednywania sobie oglądających tę sztukę” pisał J. Ramm w albumie „Nowosielscy”.
Studiował chemię na Politechnice Warszawskiej. W czasie wojny uczęszczał na prywatne lekcje malarstwa u kolorysty, malarza Jana Rubczaka. Po II wojnie światowej przez kilka lat prowadził własną wytwórnię chemiczną w Gliwicach. W 1949 r. debiutował indywidualną wystawą w BWA w Gliwicach, a następnie przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Od połowy lat 50. Nowosielski poświęcił się pracy nad ceramiką. Światowy rozgłos osiągnął tworząc genialne kompozycje reliefowe tworzone z płaskorzeźbionych kafli ceramicznych.
Artysta był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na wystawach w Polsce i za granicą. Obrazy oraz ceramiki znajdują się w wielu polskich muzeach, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu a także kolekcjach prywatnych w zasadzie na wszystkich kontynentach.
O obrazach Leszka Nowosielskiego pisała Bożena Kowalska, polska historyk, krytyk i teoretyk sztuki: „Grubo nakładana farba tworzy wypukłe strugi. W głębokich koleinach pomiędzy nimi czai się kolor i mrok. Na wypukłościach lśni światło”.
Hanna Modrzewska-Nowosielska (ur. W 1917 r. w Kijowie, zm. W 2008 r. w Podkowie Leśnej), polska artystka-plastyk, scenograf teatralny. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, po złożeniu dyplomu w 1950 została asystentką wybitnego scenografa Otto Axera, pracowała w Operze Warszawskiej a następnie w Teatrze Współczesnym.
„W dorobku Hanny Modrzewskiej-Nowosielskiej mamy prace, na przykład cykle ceramicznych figurek: Kostiumologia, Balet, Fauny i nimfy. Figurki te ukazują całe bogactwo form i zastosowanych środków stylistycznych. Urzekają wdziękiem sylwetek i złożonych układach choreograficznych prezentują je w ruchu. Artystka realizowała rzeźbę ceramiczną w pracach kształtowanych ręcznie – powstały ciekawe kameralne formy inspirowane kształtami natury” – pisze Joanna Szymula-Grygiel w albumie „Atelier Nowosielskich - ceramiczny świat Hanny i Leszka Nowosielskich.
Od 1956 r. zaczęła tworzyć ceramikę, najpierw ceramiczne przedmioty użytkowe, takie jak serwisy, patery. Współpracowała z mężem Leszkiem Nowosielskim przy pracy nad jego kompozycjami ceramicznymi. W latach 90. XX w. stworzyła cykl poświęcony Holokaustowi. Była laureatką nagród na wystawach w Polsce i za granicą. Prace Hanny Modrzewskiej-Nowosielskiej znajdują się w wielu kolekcjach krajowych i zagranicznych.